Vítejte v internetovém obchodě West Nábytek

Návody na údržbu nábytku a umyvadel

Návody na údržbu nábytku a umyvadel

Koupelna

Keramické umyvadlo

Keramické umyvadlo je díky silné glazuře hygienicky odolné a snadno se čistí běžnými čisticími prostředky. Je těžší než umyvadlo z litého kompozitu. Keramické umyvadlo také lépe snáší horkou až vroucí vodu.

Pokud keramické umyvadlo náhodou zašpiníte barvou na vlasy či objevíte skvrny od rzi nebo vodního kamene, zkuste znečištěné místo potřít obyčejným kuchyňským octem a posypat kuchyňskou solí. Nechte působit nejlépe přes noc a následně setřete hadříkem a opláchněte čistou vodou. Budete překvapeni vysokým leskem. Menší skvrny lze odstranit běžnou gumou na gumování tužek.

Na čištění umyvadla vyrobeného z keramiky nepoužívejte čisticí prostředky s obsahem chloru a také se vyvarujte použití abrazivního písku. Chlor zanechává nažloutlé skvrny a po použití tekutého či sypkého písku povrch zmatní.

Umyvadlo z litého kompozitu

Moderní materiál je stále oblíbenější nejen pro výrobu umyvadel. Jde o směs minerálních plniv jako je křemičitý písek a kamenný prášek smíchaný s barevnými pigmenty a pojivem z epoxidové pryskyřice. Takto vyrobené umyvadlo má nepórezní hladký povrch a snadno jej vyčistíte od běžného zašpinění tekutými prostředky na mytí např. nádobí. Nepoužívejte čisticí prostředky s obsahem chloru a vyvarujte se také použití abrazivního čistícího písku.

Minerální odlitek má nižší hmotnost než umyvadlo keramické a lze do něj snadno vrtat, pokud potřebujeme přídavné otvory pro namontování např. vodovodní baterie apod. Je levnější než umyvadlo z přírodního kamene a pokud povrch poškodíte ostrým předmětem, je oprava možná i bez zásahu odborníka. Drobné škrábance lze vyhladit leštící pastou a měkkým hadříkem. Umyvadlo snáší teplotu vody do 65 °C.

Sklo

Sklo samotné se nejlépe čistí vypranou čistou utěrkou a vodou, mycí přípravky zanechávají na skleněném povrchu duhové skvrny. Skleněné umyvadlo nebo doplňky, které jsou mastné či zanešené vodním kamenem, vyčistíte přípravkem s obsahem alkoholu nebo čpavku spolu s utěrkou z mikrovlákna. Použít můžete i speciální utěrku z mikrovlákna na skleněné povrchy. Na pískované nebo leptané sklo použijte speciální pěnu. Z domácích prostředků můžete použít i naředěnou octovou vodu, která skvěle odstraňuje i skvrny od vodního kamene. Složení a tvrdost vody se v každém regionu může lišit. Vodní kámen může sklo poškodit matnými skvrnami.

Zrcadlo

Zrcadlo je kvůli vrstvě stříbra citlivé na chemické přípravky a také na vysokou vlhkost v koupelnách. Na zrcadlech se mohou objevit černé skvrny. Nepoužívejte chlorové čističe a čističe s obsahem kyseliny. Na odstranění skvrn použijte měkký hadřík a teplou vodu. Poté zrcadlo vyleštěte do sucha. Pozornost věnujte i rámu zrcadla.

Přírodní kámen

Přírodní materiál odolný a trvalý ve své přirozené kráse. Obecná rada je používat čistidla bez obsahu mýdel, následně povrch důkladně opláchnou čistou vodou.

Mramor

Na běžnou údržbu postačí voda s pH neutrálním čistícím prostředkem. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky s obsahem chloru a abrazivní písky. Doporučuje se impregnace a lak proti nasákavosti nečistot. Mramor se nesmí čistit běžnými čistícími prostředky na koupelny. Běžnými odstraňovači vodního kamene dojde k poškození struktury mramoru, na povrchu vzniknou neodstranitelné skvrny. Mramor je nutno umývat přípravky pro čištění mramoru, čistou vodou či v nejhorším případě pro odmaštění jarem na nádobí. Také všechny deodoranty a soli působí na mramoru neodstranitelné skvrny.

Vodovodní baterie

Skvrny od mýdla či zubní pasty odstraníte teplou saponátovou vodou a měkkým hadříkem. Na vodovodní baterie se nesmí používat tvrdá houba na mytí nádobí, dochází k poškrábání chromu a nenapravitelnému poškození. Pokud se nám stane, že máme zanesené spáry, použijeme na odstranění vodního kamene zubní kartáček s čistidlem na koupelny. Vodovodní baterii je třeba umývat pravidelně, v opačném případě vznikne nános vodního kamene, pod kterým baterie koroduje. Kohoutek leštíte suchou měkkou utěrkou, která nepouští chlupy, při pravidelné údržbě bude baterie vypadat po mnoho let stále jako nová.

Nábytek

Lamino desky

Dřevotřískové desky s povrchovou úpravou fólie. Nábytek zhotovený z tohoto materiálu má uzavřený nepórovitý povrch, odolný proti mechanickému poškození. Na odstranění běžného zašpinění použijeme měkký hadřík a vlažnou vodu s běžným saponátem. Povrch omýváme bez přílišného tlaku a následně přeleštíme suchou měkkou utěrkou. Nepoužíváme čisticí prostředky s obsahem alkoholu a abrazivního písku a také se vyvarujeme mycích houbiček. Způsobují škrábance.

Lakované dřevo

Povrch nábytku, který má povrchovou úpravu lak omýváme měkkým hadříkem a vlažnou saponátovou vodou. Používáme běžný saponát, např. na mytí nádobí bez obsahu alkoholu a čistícího písku.

Voskovaný povrch

Dřevo, které je ošetřeno voskem, omýváme dobře vyždímaným měkkým hadříkem. Používáme vlažnou vodu s běžným saponátem. Bez obsahu alkoholu a čistícího písku. Na čistý povrch můžeme nanést voskovou polituru.

Olejová povrchová úprava

Skvrny a prach očistíme měkkou vlhkou utěrkou. Použít můžeme slabou saponátovou vodu. Pro ošetření se doporučuje speciální olejová politura.

Ratanový nábytek

Ratan je lehce tvarovatelná masivní dřevina s vysokou odolností proti vlhkosti. Loupaný ratan se používá k výrobě nábytku do interiéru. Čistíme tak, že luxem vysajeme prach, a povrch pak otíráme dobře vyždímaným vlhkým hadříkem. Nebo si můžeme připravit vlažnou vodu a měkký kartáč. Na drobné spáry je ideální kartáček za zuby, který se dostane i do hlubších prostor.

Nábytek a doplňky z proutí

Na údržbu můžeme stejně jako u ratanového nábytku použít vysavač na prach a vlhký hadřík. Proutí se používá často bez povrchové úpravy. Na očištěný a suchý povrch můžeme pro oživení a péči nanést hadříkem citrónový olej.

Kožený nábytek

Základním předpokladem je umístění nábytku, sedací soupravy, křesla mimo zdroj tepla a přímého slunečního světla. Zabráníte tím praskání kůže. Běžně otíráme prach vlhkou utěrkou se speciálním čisticím prostředkem na kůži. Používejte pouze speciální prostředky určené na údržbu koženého nábytku. Nábytek vyrobený z pravé kůže je nutné pravidleně impregnovat, kůže je náročný materiál, ale s řádnou péčí vydrží svěží a vzhledná po dlouhou dobu.

Nábytek z umělé kůže

Běžné znečištění můžeme odstranit měkkou utěrkou a saponátovou vodou. Pro ošetření použijte speciální čistič na povrchy z umělé kůže, který zároveň obsahuje impregnaci.

Potahová textilní látka

Nejsnadnější cestou je řídit se pokyny výrobce, které jsou uvedeny na štítku, nebo v dodacím listu. Na běžný úklid použijeme lux na vysátí prachu. Pokud je potřeba vyčistit skvrnu, je dobré místo okamžitě navlhčit a použít jemný šampon na čištění textilních potahů, nebo koberců. K dostání je i suchá pěna ve spreji pro odstraňování skvrn. Je možné použít i obyčejné bílé mýdlo bez příměsí olejů. V každé případě skvrnu čistíme ihned, ještě před zaschnutím, máme mnohem vyšší pravděpodobnost, že skvrnu odstraníme dříve, než zapustí do vláken. Ošetřené místo dobře vysušíme savou utěrkou, např. je vhodný bílý froté ručník. Pro delší životnost a odolnost potahových látek se doporučuje impregnace. Takovéto ošetření provádí specializovaná firma nástřikem.